WELCOME TO

RUN STEVENS RUN

16TH ANNUAL FROSTY FALCON FUN RUN

DECEMBER 10TH, 2022 @ 10:00AM

Please register for the 16th annual Falcon Frosty Fun Run. Registering is as simple as clicking here and purchasing a shirt prior to November 21st. All orders after November 21 will not get a shirt, however you will still be helping the fundraising efforts for Stevens Falcons Athletics. CLICK HERE to get a Frosty Fun Run shirt and register for the event. HOPE TO SEE YALL THERE!

MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY


Meet results for Friday, October 21 - CLICK HERE



Cross Country Schedule

ONLINE UIL PAPERWORK LINK


2022-23 Falcon Athletics Paperwork Requirements

Every athlete needs:

· Updated medical history form, completed on/after April 1, 2022 (must be completed on the NISD form)

· Rankone online form, completed on/after May 2, 2022

o “NISD Compliance Requirements”

· Asthma Action Plan complete on/after April 1, 2022, if applicable

Incoming 9th and 11th grade, or a new athlete/student to the district needs:

· Updated physical, dated on/after April 1, 2022 (See below)

Go to the following link/QR Code for the rankone online form. If you need a copy of the NISD Physical & Medical History Form or an Asthma Action Plan Form, click here

tinyurl.com/22-23forms

Physical locations:

· Physician of choice / Primary Care Physician

· Fastmed Urgent Care - Potranco Rd / Hunt Ln, near Burger Boy

· Care Now Urgent Care - 10538 Potranco Rd, near Goodwill center

Questions?

210-397-6512 210-397-6511 210-397-6510 210-397-6515


Follow us on Twitter @runstevensrun

Stevens Athletics Vision

The Stevens Athletic Programs will develop all student-athletes through mind, body and spirited competitive competition utilizing the core values of Integrity, Perseverance, Responsibility, and Commitment. Our goal is to develop young girls and boys into thriving adult women and men.

Stevens Athletics Definition of Success

The Stevens Athletic Program views success as a purposeful vision by all of our student-athletes that becomes a reality with a relentless pursuit of excellence through academic and athletic rigor.

CROSS COUNTRY

2020

Sierra Ramirez Regional Qualifier

Landon Blankenship Regional Qualifier

2019

Lady Falcon CC Team District Runners-up/ Regional Qualifiers

Sierra Ramirez Regional Qualifier

Julissa Farias Regional Qualifier

2018

Lady Falcon CC Team District Runners-up/ Regional Qualifiers

Sierra Ramirez Regional Qualifier

Daniel Campos Regional Qualifier

2017

Lady Falcon CC Team DISTRICT 28-6A CHAMPIONS / Regional Qualifiers

Julissa Farias DISTRICT CHAMPION/State Qualifier

Alana Blankenship Regional Qualifier

2016

Lady Falcon CC Team District Runners- up/4th at Regional/ STATE QUALIFYING TEAM (14th overall)

Elizabeth Alvarado DISTRICT CHAMPION/ State Qualifier

Julissa Farias Regional Qualifier

2015

Lady Falcon CC Team 3rd at District / Regional Qualifier

Elizabeth Alvarado DISTRICT CHAMPION / State Qualifier

Joe Pesina Regional Qualifier

Christian Samarripa Regional Qualifier

2014

Falcon CC Team District Runners-up / Regional Qualifiers

Lady Falcon CC Team District Runners-up / Regional Qualifiers

2013

Lady Falcon CC Team DISTRICT CHAMPIONS / Regional Qualifiers

2012

Patrick Torres Regional Qualifier

2011

Janae Lewis Regional Qualifier

2010

Falcon CC Team Regional Qualifiers

Stephanie Lopez Regional Qualifier

Tawnee Wimsatt Regional Qualifier

2009

Falcon CC Team Regional Qualifiers

Jacob Benn REGIONAL CHAMPION / State Medalist (6th)

Tawnee Wimsatt Regional Qualifier

2008

Jacob Benn Regional Qualifier

2007

Jacob Benn Regional Qualifier

GIRLS TRACK AND FIELD

2021

Elicia Meairs State Silver Medalists Wheelchair Shot Put

Elicia Meairs State Qualifier Wheelchair 400m and 100m

2020

Covid-19

2019

4X200 Relay (D. Glass,A. Holmes, T. Smith, A.Turner) Area Qualifiers

2018

Julissa Farias DISTRICT CHAMPION & AREA CHAMPION/ Regional Qual 1600m

Julissa Farias Area Qualifier 3200m

2017

Julissa Farias DISTRICT CHAMPION 3200m

Julissa Farias DISTRICT CHAMPION 1600m

Elizabeth Alvarado Regional Qualifier 3200m

Elizabeth Alvarado Area Qualifier 1600m

2016

Elizabeth Alvarado Regional Qualifier 1600m

2015

Elizabeth Alvarado Regional Qualifier 1600m

2014

Alasia Smith Regional Qualifier 100m

Alasia Smith Regional Qualifier 200m

2013

Anja Martin DISTRICT CHAMPION 800m

Anja Martin Regional Qualifier 400m

Alasia Smith Regional Qualifier 100m

Alasia Smith Regional Qualifier 200m

Kirstin Barton Regional Qualifier 3200m

Tyra Cloud Regional Qualifier Shot Put

Joleesha Monroe Regional Qualifier Discus

2012

Lady Falcon Track & Field District Champions

Lady Falcon Track & Field Regional Runner-Up Team

Leilani Hill Regional Qualifiers 800m

4 X 200 M Relay (K. Horton, B. Ponce, J. Rene, E. Allen) District Champs / State Qualifiers

Kiana Horton District Champion 200m

Elexus Allen Regional Qualifier 200m

4 X 400 M Relay (K. Horton, B. Ponce, A. Martin, E. Allen) District Champs/ Regional Champs State Qualifier

Elexus Allen Regional Qualifier High Jump

Samantha Turner District Champ/ Regional Champion / State Qualifier Shot Put

Samantha Turner District Champ / Regional Qualifier Discus

2011

Kayla Hunt Regional Qualifier 100m

Kayla Hunt Regional Qualifier 200m

Kayla Hunt District Champion Triple Jump

Samantha Turner District Champ/ Regional Champion / State Qualifier Shot Put

Samantha Turner District Champ/ Regional Champion / State Qualifier Discus

Elexus Allen Regional Qualifier 400m

4 X 100 M Relay (K. Hunt, B. Ponce, Frey, E. Allen) Regional Qualifier

4 X 400 M Relay (J. Lewis, A. Lewinson, B. Ponce, E. Allen) Regional Qualifier

2010

4 X 100 Relay (K. Hunt, E. Allen, S. Scales, C. Miller) 4th at Regionals

4 X 200 Relay (K. Hunt, E. Allen, K. Jackson, S. Scales) 2nd at Regions, State Qualifier

Jacob Benn District Champ, Regional Champ, State Qualifier (4th place) 3200

Jacob Benn District Champ, Regional Runner up, State Qualifier (4th place) 1600

Kayla Hunt District Champ Triple Jump

Sonia Scales Regional Qualifier 200

Samantha Turner Regional Qualifier Shot Put

Samantha Turner District Champion Discus

2009

Courtney Miller State Qualifier 100

Sonia Scales Regional Qualifier 400

Shardae Perryman Regional Qualifier 300 H

4 X 100 Relay (S. Scales, K. Hunt, K. Jackson, C. Miller) Regional Qualifiers

4 X 400 Relay ( S. Perryman, K. Jackson, K. Hunt. S. Scales Regional Qualifiers

Diandra Gatian Regional Qualifier High Jump

Samantha Turner Regional Qualifier Shot Put

Samantha Turner Regional Qualifier Discus

Delilah Blanco Regional Qualifier Pole Vault

Jacob Benn Regional Qualifier 3200

2008

4 X 100 ( O. Jacobs, S. Scales, K. Hunt, C. Miller) District Champs, Regional 3rd place

Jeanie Buckner Regional Qualifier 100 H

Jeanie Buckner Regional Qualifier 300 H

Sonia Scales Regional Qualifier 400

Courtney Miller District Champ, 3rd at Regionals 200

2007

Nadirah Shakir 2nd @ Regionals, 5th @ State Triple Jump

Courtney Miller Regional Qualifier 400

4 X 100 (N. Shakir, S. Scales, B, Paez, C. Miller) Regional Qualifier

4 X 400 (S. Scales, N. Shakir, B.Wilson, C. Miller) Regional Qualifier