WELCOME

Important info for this week - (August 13th)... 

We will practice Monday - Thursday at 7:00AM this week. Please plan on Thursdays practice running a bit longer - we will have a team meeting after we run. 
August 13th - 6:00PM - PARENT MEETING - LGI - All parents are encouraged to attend a brief meeting about Stevens Cross Country
August 16th - T-Shirts will be ordered after practice on Thursday. Please place your orders so you get a shirt!
August 17th - FIRST MEET! This meet will be held at NEISD's sports complex and will be an EVENING meet.  We will leave from Stevens at 4:30pm. Meet information has been posted on the Cross Country link of this website. 

The meet schedule is up to date on the Cross Country page. Please continue to check back on this website for constant updates about Stevens Cross Country. 



DISTRICT CHAMPIONS, BABY!!!!


Stevens Athletics Vision    

The Stevens Athletic Programs will develop all student-athletes through mind, body and spirited competitive competition utilizing the core values of Integrity, Perseverance, Responsibility, and Commitment.  Our goal is to develop young girls and boys into thriving adult women and men.

Stevens Athletics Definition of Success

The Stevens Athletic Program views success as a purposeful vision by all of our student-athletes that becomes a reality with a relentless pursuit of excellence through academic and athletic rigor.


Sign up for Remind texts from Coach Hesson by sending a text @falconsxc to the number 81010


CROSS COUNTRY  
2017       Lady Falcon CC Team             DISTRICT 28-6A CHAMPIONS / Regional Qualifiers
              Julissa Farias                         DISTRICT CHAMPION/State Qualifier
              Alana Blankenship                  Regional Qualifier

2016        Lady Falcon CC Team            District Runners- up/4th at Regional/ STATE QUALIFYING TEAM (14th overall)
               Elizabeth Alvarado                DISTRICT CHAMPION/ State Qualifier
               Julissa Farias                        Regional Qualifier

2015        Lady Falcon CC Team            3rd at District / Regional Qualifiers
               
Elizabeth Alvarado                DISTRICT CHAMPION / State Qualifier
               Joe Pesina                            Regional Qualifier
               Christian Samarripa               Regional Qualifier

2014        Falcon CC Team                    District Runners-up / Regional Qualifiers
               Lady Falcon CC Team            District Runners-up / Regional Qualifiers

2013        Lady Falcon CC Team            DISTRICT CHAMPIONS / Regional Qualifiers

2012        Patrick Torres                        Regional Qualifier

2011        Janae Lewis                           Regional Qualifier

2010        Falcon CC Team                     Regional Qualifiers
               Stephanie Lopez                    Regional Qualifier
               Tawnee Wimsatt                    Regional Qualifier

2009        Falcon CC Team                     Regional Qualifiers
               Jacob Benn                            REGIONAL CHAMPION / State Medalist (6th)
               Tawnee Wimsatt                    Regional Qualifier

2008         Jacob Benn                           Regional Qualifier

2007         Jacob Benn                           Regional Qualifier


TRACK AND FIELD

2018       Julissa Farias                            DISTRICT CHAMPION &
                                                              AREA CHAMPION/ Regional Qual         1600m
              Julissa Farias                            Area Qualifier                                    3200m

2017       Julissa Farias                            DISTRICT CHAMPION                          3200m
              Julissa Farias                            DISTRICT CHAMPION                          1600m
              Elizabeth Alvarado                    Regional Qualifier                             3200m
              Elizabeth Alvarado                    Area Qualifier                                   1600m

2016        Elizabeth Alvarado                   Regional Qualifier                             1600m

2015        Elizabeth Alvarado                   Regional Qualifier                             1600m

2014        Alasia Smith                             Regional Qualifier                             100m
               Alasia Smith                           Regional Qualifier                             200m

2013        Anja Martin                              DISTRICT CHAMPION                           800m
               Anja Martin                              Regional Qualifier                              400m
               Alasia Smith                             Regional Qualifier                              100m
               Alasia Smith                             Regional Qualifier                               200m
               Kirstin Barton                           Regional Qualifier                              3200m
               Tyra Cloud                                Regional Qualifier                              Shot Put
               Joleesha Monroe                       Regional Qualifier                              Discus

2012         Lady Falcon Track & Field        District Champions
                Lady Falcon Track & Field        Regional Runner-Up Team  
                Leilani Hill                              Regional Qualifiers                                800m
                4 X 200 M Relay  (K. Horton, B. Ponce, J. Rene, E. Allen)                      District Champs / State Qualifiers
                Kiana Horton                            District Champion                                200m
                Elexus Allen                             Regional Qualifier                                200m
                4 X 400 M Relay  (K. Horton, B. Ponce, A. Martin, E. Allen)                    District Champs/ Regional Champs / State Qualifier
                Elexus Allen                             Regional Qualifier                                 High Jump
                Samantha Turner                      District Champ/ Regional Champion / State Qualifier        Shot Put
                Samantha Turner                      District Champ /  Regional Qualifier        Discus       

2011          Kayla Hunt                                Regional Qualifier                                100m
                 Kayla Hunt                                Regional Qualifier                                 200m
                 Kayla Hunt                                District Champion                                 Triple Jump              
                 Samantha Turner                       District Champ/ Regional Champion / State Qualifier        Shot Put
                  Samantha Turner                      District Champ/ Regional Champion / State Qualifier        Discus
                  Elexus Allen                             Regional Qualifier                                 400m
                  4 X 100 M Relay   (K. Hunt, B. Ponce, Frey, E. Allen)                             Regional Qualifier
                  4 X 400 M Relay  (J. Lewis, A. Lewinson, B. Ponce, E. Allen)                  Regional Qualifier

2010        4 X 100 Relay       (K. Hunt, E. Allen, S. Scales, C. Miller)                        4th at Regionals
               4 X 200 Relay      (K. Hunt, E. Allen, K. Jackson, S. Scales)  2nd at Regions, State Qualifier
               Jacob Benn            District Champ, Regional Champ, State Qualifier (4th place)         3200
               Jacob Benn            District Champ, Regional Runner up, State Qualifier (4th place)    1600
               Kayla Hunt                                District Champ                                        Triple Jump
               Sonia Scales                              Regional Qualifier                                   200
                Samantha Turner                      Regional Qualifier                                   Shot Put
                Samantha Turner                      District Champion                                   Discus

2009        Courtney Miller                        State Qualifier                                           100
               Sonia Scales                             Regional Qualifier                                      400
               Shardae Perryman                    Regional Qualifier                                      300 H
               4 X 100 Relay   (S. Scales, K. Hunt, K. Jackson, C. Miller)            Regional Qualifiers   
              4 X 400 Relay  ( S. Perryman, K. Jackson, K. Hunt. S. Scales         Regional Qualifiers
               Diandra Gatian                        Regional Qualifier                                    High Jump
               Samantha Turner                    Regional Qualifier                                     Shot Put
               Samantha Turner                     Regional Qualifier                                    Discus
               Delilah Blanco                         Regional Qualifier                                    Pole Vault
               Jacob Benn                              Regional Qualifier                                    3200

2008         4 X 100    ( O. Jacobs, S. Scales, K. Hunt, C. Miller)            District Champs, Regional 3rd place
                Jeanie Buckner                        Regional Qualifier                                    100 H
                Jeanie Buckner                         Regional Qualifier                                     300 H
                Sonia Scales                            Regional Qualifier                                        400
                Courtney Miller                        District Champ, 3rd at Regionals                  200 

2007        Nadirah Shakir                          2nd @ Regionals, 5th @ State                        Triple Jump
               Courtney Miller                        Regional Qualifier                                          400
                4 X 100         (N. Shakir, S. Scales, B, Paez, C. Miller)                    Regional Qualifier        
                4 X 400        (S. Scales, N. Shakir, B.Wilson, C. Miller)                    Regional Qualifier